Gıda Denetimleri

2015’in son günlerinde Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda bir çok firmanın taklit veya kusurlu ürün sattığı tespit edilmiş olup toplamda 14649 Lira ceza kesilmiş durumdadır. Bakanlığın denetimleri her ne kadar olumlu olsa da cezaların bu seviyede olması gıdada hile hurda’nın önüne geçmeyi zorlaştırıyor.

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı
Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı

Kesilen cezanın 40 firma/ürün için kesildiğini düşünürsek firma/ürün başına ceza 370 Tl civarında oluyor. Firmaların listesine buradan erişebilirsiniz. İkinci grupta yer alan firmalar ile ilgili kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda  bulunulması da olumlu tabii ki

Listenin geneli ile ilgili olarak yorum yapacak olursak dikkat çeken nokta sağlıklı diye kullandığımız zeytinyağlarının üretici eliyle bizi sağlığımızdan edecek şekilde sunuluyor olması. Benzer durum diğer sıvı yağlarda da var. Bunun dışında özellikle hazır et ürünlerinde içeriğe genelde kanatlı eti karıştığı görülüyor. Hazır köfte baharatlarında da sorunlu ürünler bulunmakta.

İşin en ilginç tarafı enerji içeceği diye bilinen ürünlerin içerisinde viagra’nın etkin maddesi sildenafil bulunması. Bakanlığın savcılığa suç duyurusunda bulunduğu kesim genelde bunlar oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.