Zeki Açıköz

Bolu Mengen doğumlu Açıköz, 1979 yılından beri aşcı olarak çeşitli otel ve restorantlarda çalıştı. 1991 yılında Ankara Sheraton Hotel bünyesinde çalışmaya başladı ve 2000 yılında aşçıbaşı oldu. Halen Sheraton Hotel & Convention Center, Ankara’da Executive Chef olarak çalışmaktadır.

Turizm sektöründe yetişen gençlerin, meslek tercihlerini doğru yapabilmeleri ve aşcılık mesleğini tercih eden öğrencilere temelden yeterli donanımı sağlamak amacı ile 2009 yılından beri Atılım Üniversitesi Turizm Bölümünde mutfak dersi vermektedir.

TRT 1’de 5 yıl süre ile sabah kuşağı canlı yayında, mutfak bölümünde Türk ve Dünya mutfağından farklı lezzetleri ve kültürlerini seyircilere tanıtmıştır.

Zeki Açıköz
Zeki Açıköz

Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen liderlerini; örneğin Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül, Kraliçe Elizabeth, Vladimir Putin, Barack Hussein Obama v.s. ; ağırlama ve Türk Mutfağını farklı lezzetlerini tanıtma şansı bulmuştır.

Dünya ve Türk Mutfağı üzerinde çalışmalar ve incelemelerde bulunan Açıköz, yeni nesil aşcıların mesleğe daha donanımlı yetişmesi, Türk aşcılarının dünyada hak ettiği yere gelebilmesi amacı ile kişisel ve kurumsal olarak önderlik yapmakta ve projelere destek vermektedir.

18 derneğin bağlı olduğu Türkiye Aşcılar Federasyonun ikinci dönem başkanlığını yürütmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında Türk mutfağı ve yemek kültürünü tanıtmak amacı ile birçok çalışmada bulunan Açıköz, Chaines des Rotisseurs ( Uluslararası Gastronomi Derneği ) Yönetim Kurulu üyesidir.

Türkiye Aşcılar Federasyonu, onun öncülüğünde sosyal sorumluluk ve mesleki standartlar hakkında çalışmalar yapmaktadır.

Dünya Aşcılar Birliği tarafından her yıl düzenlenen Dünya Aşcılar Olimpiyatında juri üyesi olarak Türkiye’yi temsil etmektedir.

Federasyona bağlı Türkiye Aşcılar Milli Takımı 2010 yılında Lüksemburg’da gerçekleşen Dünya Aşcılık Olimpiyatlarında, 2 altın, 7 gümüş,10 bronz madalya, 2011 yılında “Moscowa Kremlin Culinary Cup” yarışmasında, 2 Altın Madalya 2 Gümüş Madalya 13 Bronz Madalya 8 Merit alarak ile Türkiye’yi gururlandırmıştır.

2000 yılından beri Aşçıbaşı olarak çalıştığı Sheraton Hotel & Convention Center Ankara bünyesinde, bir çok organizasyonun ev sahipliğini yapan Zeki Açıköz, Dünyaca ünlü kişiler için mönüler hazırlamıştır. Bunlardan bazıları: Barack Obama, Kraliçe Elizabeth, Putin, Abdullah Gül, Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel, son 10 yılın tüm Bakan ve Başbakanları.

Otel bünyesinde ve dışında gerçekleşen 3000 – 5000 kişilik kongrelerin yiyecek içecek operasyonlarını yürütmüştür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.