Ciğerci Hulusi

Kadıköy’de Misbah Muayyeş sok’ta (Akmar Pasajının yan sokağı) karşılıklı iki şube olarak bulunan ciğerci Hulusi, yıllardır Avrupa yakasında Ciğeristan’ın bizleri alıştırdığı hizmeti Anadolu yakasında sunuyor.
Bu ne demek hemen açıklayalım. Yıllar önce pek bu işlerin usulünü, yöredeki anlayışı bilmediğimiz bir dönemde gitmiş masaya istemediğimiz halde tabiri caizse yığılan atıştırmalıkları gördükçe içimizden eyvah eyvah demiştik. Meğerse Adana-Mersin yöresinde standart bir uygulama imiş. Şaşkınlığı üzerimizden hızlıca atıp ciğerleri mideye indirmiştik.

image
Mezeler

Ciğerci Hulusi’de Mersin yöresinin bu anlayışını bizlerle buluşturan güzide mekanlardan. Gelen tüm lezzetler için aslında ayrı ayrı birer yazı bile yazılabilir. Ama siz şimdilik fotoğrafı ile yetinebilirsiniz.

image
Ciger

İçecek olarak yörenin bir numaralı içeceği şalgam içmedne olmaz. Şalgam olarak Mithat Çiçek Saf Elit şalgam bulunuyor. Ayran olarak da Sütaş şişe ayran. Her ne kadar Sütaş şişe ayranı diğer plastik bardaktakilere tercih etsek de genelde gittiğim mekanlarda açık ayran arayan biriyim. Eğer açık ayran varsa bir de ortalamanın üzerindeyse o mekanla ilişkimiz genelde sürekli oluyor.
Şalgam’dan ayrana geçtik oradan da ciğere geçelim. Öncelikle ne kadar aç olursanız olun 1,5 porsiyon söylemeyin derim. Ciğerci Hulusi’nin 1,5 porsiyonu ile çoğu başka mekanda 3 kişi doyabilirsiniz. Zaten tek porsiyon 2 turda servis ediliyor ilk gelen şişleri bitirdiğinizde çoğu zaman doymuş bile olabiliyorsunuz ki bu aşamada anca yarılamış oluyorsunuz.
Menü çok sade Ciğer Şiş, Et Şiş, Tavuk Şiş, Adana ve Urfa Kebapların porsiyon ve dürüm seçenekleri bulunuyor. Tatlı olarak Kerebiç Tatlısı ve Künefe bulunuyor. İkinci şişleriniz geldiğinde künefe siparişinizi verebilirsiniz.
Ciğer Şiş beklentilerimi karşılıyor gayet lezzetli ve başarılı, tavuk şiş de fena değil . Ciğer olan yerde kolay kolay başka bir tercihte bulunamadığımdan diğer çeşitlerden tatma fırsatım hiç olmadı. Bir gün mutlaka diğerlerinden de tatmayı düşünüyorum. Duruma göre sırf bunun için ikinci bir yazı yazabilirim. 

image
Kunefe

Künefe ortalama bir lezzete sahip, ben künefede kullanılan peynirde hafif bir tuzlu tat almayı tercih ediyorum. Özellikle tatlı ve tuzlu dengesi iyi ise daha çok hoşuma gidiyor.

Fiyatlar da makul full donatılmış bir masa 29 tl icecekler de 3 ila 5 lira arasında değişiyor.  Kadıköye yol düştükçe gidilesi bir mekan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.