Takvim’in Hatırlattıkları


Takvim gazetesinin geçenlerde manşetten verdiği bu haberi okumadan markete giteyin haberi yaklaşık 3 yıl önce yaptıım bir çalışmayı aklıma getirdi.

takvim gazetesi manşet ile ilgili görsel sonucu


Hani öğrencilikte ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler vardır, bunun bir benzeri de iş hayatında karşılaştığınız bir problemi çözerken kafayı resetlemek için alakasız işlerle uğraşmaktır.

Garip bir problemle uğraştığım günlerde kafayı resetlemek için emaillerimi organize edip temizlerken yıllar önce Yemeksepetinden verdiğim siparişlere denk geldim. Sonrasında zamanında verdiğim bu siparişlerin bugünkü fiyatları nedir dur bir karşılaştırayım diyerek bir kaç örnek üzerinden görseldeki grafiği hazırladım.

No photo description available.

Maillerdeki en eski sipariş 2012 yılına ait, sanırım o dönem yine benzer bir temizlik yapmışım daha eski verilere siteden erişilebiliyor ama uğraşmak istemedim. Baktıklarımdan bazıları kapanmış olduğundan zincirler dışındaki restoranları dahil etmedim. Yine geçen zaman içerisinde porsiyon miktarlarındaki değişim ne boyutta onu da bilemiyoruz.

Grafiği hazırlarken kullandığım excel dosyasını bulamadım, yoksa hızlıca bugünkü hallerini de hazırlayacaktım. Bakalım bir sonraki çözmem gereken garip problemde belki onu da yaparım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.