Bir Hamburger Hikayesi

e2ea2-burgerhouseOrtaokul birinci sınıfın yaz tatiliydi. İlkokul ve mahalle arkadaşım Zafer’in dayısının bir arkadaşının yanında Kapalıçarşı’da çıraklığa başlamıştım, Zafer de yine Kapalıçarşı’da karşımızdaki dükkânda çalışıyordu.


O Zamanlar hamburger her yerde yapılmıyor, Mc Donalds bile toplam 3 restorana sahip, biri Taksim’de Gezi parkının şimdi yıkılmış olan tarafında, diğeri Beyazıt’ta sonuncusu ise o dönem yeni açılan Galeria’daydı. Bugün sitesindeki rakamlara göre Türkiye’de 260 Restorana sahipmiş.  

Neyse hikâyemiz de Mc Donalds ile ilgili değil zaten. Kapalıçarşı’da çalışınca birçok yerde yemek yiyorsun  geniş bir tercih seçeneği söz konusu. Kürt böreğinden, ciğere oradan böbrek ve yürek ızgaraya, sosisli sandviç ve tosta seçenek sayısı epey fazla ayrıca köfteciler ve pideciler de revaçta ama lahmacun ve kebap pek tercih edilmiyor çünkü ağız kokusuna neden oluyor müşteriler rahatsız oluyor.

Neyse efendim Kapalıçarşı’da  çalıştığımız yer o dönem adı sevim lokantası olan bir lokanta ile komşu tüm gün hazırlık safhasından servise oradan bulaşık yıkama faaliyetinden ertesi gün hazırlığına kadar restoranı seyrediyoruz. Döner nasıl hazırlanır, diğer yemekler nasıl yapılır, kalan yemekler çalışanlar tarafından nasıl tüketilir hep gözümüzün önünde gerçekleşiyor.

Tabii turistik bir mekân olduğundan ücretler bizim bütçeyi aşıyor, biz çırak tayfası daha ucuz yemekler peşindeyiz. Hatta sırf ucuz oluyor diye 3 gün arka arkaya Kürt  böreği yiyince üstüne fırça da yemiştim abilerimizden.

Lafı uzattıkça uzatıyorum farkınday

Kapalıçarşı
Fotograf haberturk.com’dan alınmıştır

ım. Neyse efendim birçok yer deniyoruz haliyle bunlardan biri postanenin karşısında yer alan büfe o zaman daha yeni yeni hamburger yediğimizden midir nedir bu büfede yediğim hamburger bir başka güzel gelmişti bana.

O güne kadar hamburger diye bildiğimiz sadece Mc Donalds burgeri olduğundan büfedekinin hem boyutu hem de içeriğini görünce bu Hamburger değil galiba gibisinden bir soru işareti oluşmuştu kafamda. Fakat tadını bakınca bugün bile aklıma gelen o tat aman Allahım bir harikaydı.

Artık dönemin daha doğal olan ürünlerinden midir yoksa ilk deneyimlere tekabül etmesinden midir tat hafızama yerleşmiş o hamburgerin tadını hala unutamam bugün bile yediğim birçok burgeri o burger ile kıyaslıyorum ve ona yakın olanı henüz bulamadım.

Siz de yediğiniz ilk hamburgeri ya da en sevdiğinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.