Krep (Pancake) Robotu

Mutfak ve teknoloji dışarıdan bakınca birbirine uzak iki kavram gibi görünse de işin içine girince ikisinin birbiri ile can ciğer kuzu sarması olduğunu görürüz genelde. Özellikle endüstriyel üretim yapan yerlerde büyük boy kızartma ve buharda pişirme kazanlarını görürsünüz. Bununla paralel hijyen ve ürünlerin tazeliğini koruması için gerekli soğutma ve güvenlik sistemleri de otel ve yemek şirketlerinin mutfaklarında yerini alır. Benim vakıf olmadığım nicesi de cabası. En son Burn filminde buharla bişirme için bir alet vardı mesela. Bu işlerin giriş seviyesi olarak da en küçük kebapçı da bile bulunan lahmacun hamuru açma makinasını sayabiliriz.

Krep Robotu
Krep Robotu

Günümüzün yükselen trendlerinden ve önümüzdeki döneme damgasını vuracak 3 Boyutlu printerlerın mutfakta neler yapabileceğine ilişkin bir  yazımız da linkte yer almakta. Barilla’nın uygulaması ile kendi makarnanızı tasarlayıp çıktısını alabiliyorsunuz! Büyük firmalar dışında girişimciler de boş durmuyor. Girişimcilerin fon topladığı Kickstarter’da yer alan bir krep (pancake) makinası ya da robotu olan PancakeBot da bunlardan biri.

Çalışma prensibi gayet basit, beraberinde gelen uygulama ile bilgisayarda kendi krep dizaynınızı yapıyorsunuz. Yaptığınız dizaynı sd karta yükleyip kartı PancakeBot’a takıyorsunuz. Gerisini PancakeBot hallediyor siz de afiyetle yiyorsunuz.

Proje Kickstarter’daki hedefi olan 50 Bin Doları aşarak 460 bin dolar gibi bir destek toplamış durumda. Yakın zamanda bizim olmasa da girişimci restoran mutfaklarında yerini alacaktır muhtemelen biz de cebimizde sd kartlarla krep siparişimizi verip afiyetle yeriz J

Daha detaylı bilgi ve PancakeBot’un iş başında olduğu videoyu izlemek için Kickstarter sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.