Etiyopya ve Addis Ababa Hakkında genel Bilgiler – 1

Son bir kaç yazıda Etiyopya’daki mekanlardan bahsettim. Bu yazıda da yeme içme dışında Etiyopya ve başkent Addis Ababa hakkında bazı bilgiler paylaşacağım.

Bizim nesil Etiyopya’yı genelde kıtlık ve açlık ile hatırlar özellikle seksenlerde yapılan live aid organizasyonun baş aktörü Etiyopya’dır. Bir de Avrasya Maratonu’nun galibi Etiyopyalı Atletler vardır.
Bunun nedenini buraya gelip Etiyopya halkını gördüğünüzde anlıyorsunuz. Genel olarak ince ve uzun bir yapıya sahipler ve birçok yere yürüyerek ya da koşarak gidiyorlar.

Günümüz Etiyopya’sı 80’lerdekinden iyi durumda ama yine de zenginlik ve yoksulluk kol kola. Yüksek duvarlı ve dikenli telle çevrili zengin evlerinin hemen yanında Kemal Sunal filmlerinden hatırlayacağımız amele pazarları yer alıyor, insanlar buralarda bir umut iş bekliyor. Bu yoksulluğa rağmen başkent Addis Ababa birçok Afrika şehrine nazaran daha güvenli bir şehir, geceleri sokaklarda hiçbir sıkıntı yaşamadan dolaşabiliyorsunuz.

Etiyopya’ya gelmek için öncelikle vize almanız gerekiyor. Gerekli belgeler ile birlikte Vize Başvuru formunu Ankara Uğur Mumcu sokakta bulunan Etiyopya Büyükelçiliğine başvurmanız gerekiyor. Bunun için şahsen gitmeniz gerekmiyor bir aracı kurum kullanabilirsiniz.

Turistik Vize için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız yeterlidir.

–              1 Adet vesikalık fotoğraf (4.5x6cm boyutlarında cepheden, arka fon beyaz ve orijinal)

–              Pasaport (en az 6 ay süreli)

–              Pasaport yeni ise; kişi bilgilerinin olduğu eski ise, fotoğraflı sayfa, temdit sayfası ve nüfus bilgilerinin olduğu sayfaların fotokopileri

–              Başvuru formu (İngilizce doldurulmalıdır)

–              Başvuru dilekçesi (Kendi el yazınızla ve imzalı olmalıdır)

–              Uçak biletleri (gidiş-dönüş)

–              Otel rezervasyonu (otel tarafından hazırlanmış onay belgesi) (internet sitelerinden yapılan rezervasyonlar kabul edilmemektedir)

–              Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont. (Vize ücreti 40$)

Vize ücretini Yapı Kredi Bankası Ankara Çankaya Cinnah şubesi Etiyopya Büyükelçiliği hesabına yatırabilirsiniz (hesaba Türkiye’deki tüm yapı kredi bankası şubelerinden işlem ücretsiz olarak havale yapabilirsiniz)

IBAN NO: TR58 0006 7010 0000 0050 3964 71

Tüm evraklar tamamsa ve her şey yolunda giderse 2-3 gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

 

Sonrasında THY ile direkt 5 saat 20 dakikalık bir uçuşla ulaşabileceğiniz gibi farklı havayollarının aktarmalı seçenekleri de bulunuyor, eğer beklemek önemli değil daha ucuz olsun derseniz gidiş dönüş 1700 TL’den başlayan fiyatlarla bilet bulmanız mümkün. THY ile yaklaşık olarak bunun iki katına geliyor. Ama aktarmalı uçuş seçerken dikkatli olun arada iptaller ve gecikme kaynaklı bir sonraki uçuşunuza yetişememe gibi durumlar olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.