Ev yapımı kaymak hem de manda sütünden kaymak

Sabah kahvaltısında çıtır bir ekmek üzerine kaymak ve bal sürüp yemeyi sevmeyen var mı?

Kaymak
manda sütünden kaymak

Sanırım yoktur. Hele ki ev yapımı, tap taze manda sütünden kaymak ise.

Kaymak yapımı aslında hiç de zor değil. Oğlum kahvaltıda taze kaymak sevdiği için ben de neden evde kendim yapmayım düşüncesiyle güvendiğim bir yerden 5 lt manda sütü sipariş ettim.

Şimdi yapma sırası sizde…

Evde kaymak nasıl yapılır?

Öncelikle yukarıda da belirttiğim gibi güvendiğiniz bir yerden manda sütü temin edin. Ben genelde 5 lt manda sütü alıyorum. Sütün kaymağını aldıktan sonra kalanıyla peynir yapıyoruz. Siz de istediğiniz kadar süt alıp, kaymağını aldıktan sonra ister sütlü bir tatlı ister peynir yapabilirsiniz. Yoğurt yapmanızı önermiyorum, çünkü tüm yağını kaymak ile aldığını için manda yoğurdu tam istediğini kıyamda olamayabilir.

Lafı uzattım kusura bakmayın.

Manda sütü
Manda sütü

Ocakta sütünüzü taşırmadan iyicene pişiriyorsunuz. Sütünü yukarıdaki fotodaki gibi iyice kabardığı zaman kapatık soğumaya bırakabilirsiniz. 5-6 saat belki biraz daha fazla sürebiliyor soğuması. Ben sütü öğlen pişiriyorsam genelde akşam dolaba koyuyorum. Tencerenin kapağını tam kapamasam da üzerini hafif kapaması için temiz bir kesme tahtasını üzerine koyuyorum.

Kaymak yapımının püf noktası

Bence kaymak yapımının püf noktası bir gece dolapta bekletmek. Kimileri sütünü pişirir pişirmez üzerindeki kaymağını alır, bir daha kaynatmamak için kalan sütü de hemen yoğurt veya tatlı veya peynir yapımı için kullanır.

Ama burada bizim asıl arzumuz ağız tadı ile yiyebileceğimiz bir kaymak yapmak. O yüzden biz bir gece kaynatıp soğuttuğumuz manda sütünü dolapta bekletiyoruz. Ertesi gün hemen sabah olmasada genelde öğlene doğru kaymağımızı alıyorum. Bazen unutup bir gün sonra da aldığım oluyor.

Rulo kaymak

5 lt süt benim tencereme tamı tamına olduğu için süt birazda tencerenin kenarlarına iyice yapışıyor. Ayırmak için keskin bir bıçakla iyicene kenarlarını sıyırmam lazım.

Manda sütünden ev yapımı rulo kaymak

Yukarıdaki video çekimden de izleyebileceğiniz gibi önce tencerenin kenarlarını iyice sıyırdım. Rulo kaymak yapmak için üç parça dikey kestim. isterseniz siz bir de ortadan keserek kabınızın büyüklüğüne göre 6 ayrı parça olarak dolaba koyabilirsiniz.

Dediğim gibi ben üç parça dikey kestim.

Çıkan kaymak hep bir parmak kalınlığında oluyor.

Ellerinizi kullanmanız gerekli. Elinizle rulo yapıyorsunuz.

Şimdi diyeceksiniz ki 3 parçaya kestim dedin ama iki kap fotoğrafı koymuşsun. Evet, maalesef bir kasem kazaya kurban gitti 😦 Ziyan olmasına çok üzüldüm. Hemen akabinde bir kabı kaymaklı dondurma yapımı için kullanma planım vardı. Hoş yine kullandım, onun da yakında tarifini sizler ile paylaşacağım.

Gel gelelim, 5 lt manda sütünden ne kadar kaymak elde ettik? Merak ediyor musunuz?

Tefal marka mutfak tartısı
Tefal marka mutfak tartısı

Kasem 202 gr. geldi.

Toplamda aslında 600 gr a yakın kaymak çıkıyor 5 lt sütten. Ama ben bir kasemi heba ettiğim için şu anda toplamda 380 gr civarında bir kaymağım oldu.

Yarın sabah keyifle kahvaltıda yiyeceğiz.

Sizlerin de evde yakın zamanda yapacağınızı tahmin ediyorum.

Şimdiden afiyet olsun sevgili gurmeler ….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.