Kahve’nin Keşfi

Bir önceki yazıda Kahve’nin anavatanın Etiyopya olduğundan bahsetmiştik. Bu yazıda da biraz bulunuş hikayesinden bahsedeceğiz.

Rivayete göre Milattan sonra 750 civarında Etiyopya’nın Keffe (Kaffa ya da Kefa) bölgesinde Kaldi adında bir çoban yaşıyormuş. Günlerini keçi otlatmakla geçiren bu arkadaş otlattığı keçilerin civarda bulunan kırmızı bir meyveyi yediklerinde garip hareketler yapmaya başladıklarını, daha enerjik bir halde hoplayıp zıpladıklarını fark ediyor. Keçiler zaten enerjik hayvanlar bir de kahve yediklerinde ne hale geliyorlardır kim bilir.

Kavrulmuş Kahve Çekirdekleri
Kavrulmuş Kahve Çekirdekleri

Bu durumu gören Kaldi bu meyveyi önce kendisi deniyor. Sonrasında yakınlardaki bir Tekke’nin Zaviyesinde bir Derviş’e danışıyor. Derviş bunun caiz olmadığını söyleyerek kahve çekirdeklerini o sırada yanmakta olan ateşe atıyor, bu sayede kavrulmuş kahvenin o cezbedici kokusu ortama yayılıyor.  Sonrasında kavrulmuş kahve kabuklarından ayrılıp öğütülerek suyla buluşuyor ve dünyada elde edilen ilk fincan kahve oluyor.

Bu hikâye çoğunlukla mitlere dayanıyor ne kadarı gerçek ne kadarı uydurma bilemiyoruz. Ama günümüzde Kaldi’nin anısına istinaden bu isimle açılmış birçok kahve dükkânı ve hazır kahve ve kahve çekirdeği satıcısı bulunuyor.

Bunlardan biri de tabi ki Kahve’nin anavatanı Etiyopya’da yer alıyor. Başkent Addis Ababa’da birçok şubesi bulunan Kaldi Coffee benim şehirdeki iki numaralı kahvecim (Bir numara Tomaco).  Özellikle havaalanı yolu üzerinde bulunan şubesi dışarda oturup geleni geçeni izlerken kahvenizi yudumlama fırsatı buluyor.

Kaldi Coffee
Kaldi Coffee

Birçok kahve seçeneği yanı sıra kek, kurabiye ve pasta gibi tatlı çeşitleri de bulunuyor.  Fiyatlar da oldukça makul bir fincan kahveyi yaklaşık 50 cente içmeniz mümkün.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.